Program održavanja pijaca, parkinga, garaža i autobuske stanice

V-4/1 Pijace

“Komunalno/Komunale” Tuzi gazduje pijacama na teritoriji opštine Tuzi, i to:

• zelenom pijacom sa 50 stolova (koju tek treba staviti u funkciju),
  • komisionom pijacom (buvljak) sa oko 250 prodajna mjesta,

Odlukom o osnivanju d.o.o. „Komunalno/Komunale“ i Odlukom o Pijacama (Sl. list Crne Gore-Opštinski propisi, br. 033/19, od 14. 08. 2019. godine), su propisani uslovi, način organizovanja, održavanja i vršenja usluga na pijacama kao objektima za pružanje komunalnih usluga.

Društvo održava pijačni prostor i obavlja poslove koji su vezani za organizaciju i funkcionisanje prometa na pijacama shodno pijačnom redu.

Za korišćenje pijačnog prostora i tezge korisnici usluga plaćaju pijačnu nadoknadu, kao i zakup za rezervisani prostor.

Prihodi po osnovu pijačnine, zakupa prostora i stolova  su planirane u iznosu od 20.000,00 € mjesečno, od komisione (buvlje) pijace, i 5.000,00 € mjesečno, od zelene pijace, što ukupno iznosi, na godišnjem nivou 300.000,00 eura.

Troškovi održavanja se odnose na 12 radnika, koliko trenutno radi na ovim poslovima (prema informacijama iz d.o.o. „Tržnice i pijace“ Podgorica), kao i za kiriju i elektrinčnu energiju, oko 5.000,00€ mjesečno. Pored toga, troškovi se planira i za investiranja, prvo za stvaranje uslova za rad u zelenoj pijaci, a zatim i za poboljšanje uslova u komisionoj pijaci, koja se planiraju na nivou do 100%, od neto dohodka.

V-4/2 Parkinzi

U Tuzima će se u toku 2020 obeležavati parking mjesta, od kojih će jedan dio biti za komercijalnu upotrebu. Radnjama koje imaju pristup glavnom putu će se omogućiti otkup i rezervacija dva parking mjesat, dok će ostala mjesta biti na raspolaganju gradjanima po oderedjenim tarifama, koje će do daljnjeg biti u skladu sa članom 6 Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o komunalnim djelatnostima (Sl. list Crne Gore br.066/19, od 06. 12. 2019. godine.

Tokom obeležavanja, će se obezbijediti i parking mjesta za hendikepirana lica, kao i za taksi službu. Pored parking mjesta pored puteva, planiraju se i druge lokacije, koje će se urediti da služe kao javna parkirališta.

V-4/3 Autobuska stanica

U toku 2020. godine je planirano da se uredi autobusko stajalište-Autobuska stanica, pa će DOO “Komunalno/Komunale”, u saradnjni sa odgovarajućim sekretarijom raditi na odredjivanju lokacije i pristupiti uredjenju iste. I ako ne postoji mogućnost tačnog odredjivanja prihoda i rashoda po ovom osnovu, planiramo investiciju od 5000 eura, kako bi uredili stajalište, a isto toliki iznosi se planira i kao prihod.