Ostale programske aktivnosti

U ostale programske aktivnosti nabrajamo: Održavanje javnih toaleta i septičkih jama, Briga o napuštenim kućnim ljubimcima i ostalim zalutalim životinjama i Selektivno sakupljane i upravljanej otpadom.

V-6/1 Održavanje javnih toaleta i septičkih jama

U tuzima, i pored potrebe, ne postoje javni toaleti, izuzev onih u sklopu pijaca, koje održavaju radnici pijace. Program rada za 2020. godinu prepoznaje potrebu za izgradnju javnog toaleta, ili montiranje jednog pokretnog toaleta, u krugu boravka fizičke radne snage, i predložiće resornom sekretarijatu da odredi lokalciju. Stim u vezi, potrebno je obezbijediti i čišćenje istih, to jest septičkih jama, zašta, Društvo nema odgovarajuću opremu, niti lokaciju, te će uspostaviti saradnju sa Javno-Stamebenim preduzećem, koja te poslove obavlja prema komercijalnim uslovima.

V-6/2 Briga o napuštenim životinjama

Društvo će, u skladu sa svojim ovlašćenjima, i sa Odlukom o kućnim ljubimcima (Sl. list Crne Gore, Opštinski propisi, br. 033/19, od 14. 08. 2019. godine), dok ne obezbijedi uslove za zbrinjavanje napuštenih ili izgubljenih životinja (kućnih ljubimaca) i održavanje skloništa za njihovo zbrinjavanje, skupljati i prevoziti izgubljene i napuštene životinje u objekte u Podgorici i Danilovgradu, koji su iskazali spremnost jedne takve saradnja. Društvo će u toku godine raditi na iznalaženju rješenja za izgradnju objekta za boravak napuštenih ili izgubljenih životinja (azil za kućne ljubimce), zašta je potrebno obezbijediti pozamšna sredstva, jer pored objekta, treba obezbijediti siguran izvor finansiranja za zaposlene, za veterinarsku službu, i za ishranu napuštenih životinja.

Za sada je potrebno obezbijediti jedno posebno vozila za sakupljanje istih i odvoz do centara u Podgorici i (ili) Danilovgradu, i zaposliti jedno lice koej će se baviti tim poslom.

V-6/3 Selektivno sakupljanje i upravljanje otpadom

Osnovni cilj programa “Selektivno sakupljanje i upravljanja otpadom“ jeste doprinos održivom razvoju opštine Tuzi, putem unaprijeđenog upravljanja komunalnim uslugama kao i uspostavljanja funkcionalnog sistema za selektivno prikupljanje i odvoz otpada. To dalje znači, selektiranje otpada na mjestu nastanka, sakupljanja i odnošenje u Reciklažno dvorište. U vezi sa tim, DOO „Komunalno/Komunale“ Tuzi će u toku 2020 predložiti Skupštini opštine Odluku o načinu odvojenog sakupljanja komunalnog otpada radi selekcije istog na teritoriji opštine Tuzi, i preduzeće mjere u cilju implementacije iste, uz podršku nadležnih institucija.

Glavne aktivnosti u implementaciji Projekta u 2020. godini biće usmjerene na obezbijedjivanju pravne regulative i stavljanju u funkciju podzemnih kontejnera, po mogućnosti, sa odvojenim bazenima. Takođe će se raditi na odvajanju papira, stakla i metala, uz eventualno, izgradnju manjeg reciklažnog centra, kako bi se smanjila količina otpada za odlaganje na regionalnoj deponiji “Livade”, čime bi se stvorila mogućnost dalje valorizacije otpada u vidu sekundarnih sirovina. Kroz završetak uređenja dodatnih lokacija za selektivno odlaganje otpada, postavljanja kontejnera na predviđenim lokacijama dodatno će se unaprijediti komunalna infrastruktura. Svakako, tome će prethoditi načelni sporazum sa potencijalnim otkupljivačem ovih sirovina.

U 2020. godini, u saradnji sa nadležnim sekretarijatom nastaviće se kampanja podizanja svijesti građana i privrednih subjekata, o pravilnom upravljanju otpadom, kroz distribuciju edukativnog materijala, postavljanjem promotivno-edukativnih bilborda i organizovanjem ekoloških akcija.

Društvo će podržati inicijative građana i institucija na održavanju i čišćenju teritorije Opštine Tuzi, tj. pomoćiće u akcijama čišćenja naselja, ulica, dvorišta insiticija i slično, sa svojim mašinama a i angažovanju zaposlenih, uz moto da bude čisto.

Od komunalne infrastrukture i opreme, potrebno je razmišljati u pravcu uredjenja jednog savremenog Reciklažnog dvorišta, te nabaviti posebno vozilo za odvoz otpada, kao i veći broj kontejnera i kanti za selektivno odlaganje otpada.

U narednom periodu, u cilju efikasnog sprovođenja zakonskih obaveza u pogledu selektivnog odlaganja otpada, a imajući u vidu izvjesno pooštravanje propisa (povećanje obaveznog nivoa selektivno prikupljenog otpada), Društvo će preduzeti sljedeće mjere:

  • Stavljanje jednog Reciklažnog dvorišta u funkciju

Ova aktivnost podrazumijeva i nabavku mašina za presovanje (baliranje) selektivno prikupljenog otpada (papir, plastika, staklo, aluminijumske limenke), kao i drobilice za biljni i drvni otpad. Pored toga neophodno je nabaviti 5-7 kontejnera veće zapremine kako bi građani mogli u samom Reciklažnom dvorištu odlagati prethodno selektovani otpad. Posebna će se pažnja posvetiti poljoprivrednom otpadu, to jest ambalaži hemisjkih proizvoda, zašta će se nastojati obezbijediti posebni kontejneri.                                                                      

  • Primijenu primarne selekcije otpada na mjestu nastanka

Ova aktivnost podrazumijeva da se na lokacijama za odlaganje otpada postave kontejneri za selektivno odlaganje otpada i to, shodno najnovijim rješenjima iz Državnog plana upravljanja otpadom, najmanje 2 (za „suvi“ i „mokri“ otpad). Preduzeće već raspolaže sa određenim brojem specijalizovanih kontejnera zapremine 1,1 m³ ali je neophodno izvršiti dodatnu nabavku imajući u vidu zamjenu dotrajalih kontejnera, ali i proširenje obuhvata teritorije pokrivene sa selektivnim odlaganjem otpada.

  • Implementaciju selektivnog odlaganja otpada kod većih privrednih subjekata i državnih organa

Ova aktivnost podrazumijeva afirmaciju zakonske obaveze kod većih subjekata koji shodno tome i proizvode veće količine, uglavnom jedne vrste otpada (papir, staklo, plastika, metal). Na taj način bi se smanjile količine komunalnog otpada, te omogućile uštede u dijelu odlaganja na sanitarnoj deponiji Livade.

  • Promociju selektivnog odlaganja otpada

Ova aktivnost ima za cilj edukativno i promotivno djelovanje prema građanima, a naročito prema mladima u dijelu pojašnjavanja značaja selektivnog odlaganja otpada za širu društvenu zajednicu i životnu sredinu. Implementacija selektivnog odlaganja, odnosno prikupljanja otpada nije samo zakonska, već i civilizacijska obaveza prema životnoj sredini u kojoj boravimo, radimo i stvaramo.

Kroz ovu aktivnost stvaraju se uslovi za smanjenje nelegalnih odlagališta otpada („divlje deponije“), smanjenja količina deponovanog otpada na sanitarnoj deponiji, iskorišćenje recikliranog otpada kao sekundarne sirovine, što će stvoriti  preduslove za dodatno ostvarivanje prihoda.

Treba naglasiti da, za realizaciju ovog poduhvata, čiju investicionu vrijednost je poptrebno posebno obraditi i isplanirati, očekujemo podršku državnih i opštinskih institucija, naravno uz učešće sredstava Društva, a i medjunarodnih donacija, ukoliko se stvore uslovi za obezbjedjivanje istih. Kroz funkcionisanje web stranice i info call centra, koji će se uspostaviti u najskorije vrijeme, korisnici komunalnih usluga i građani će moći prijavljivati komunalne probleme, kako bi uz učešće svih subjekata u njihovom efikasnom rješavanju, znatno se unapredili efikasnost rada Društva i kvalitet izvršenih usluga.

Back to top button
Close