Program održavanja lokalnih puteva, groblja i drugih javnih površina

V-3/1 Održavanje lokanih puteva

Na području opštine Tuzi ima više od 200 km. loklanih puteva.

Pod održavanje lokalnih puteva se podrazumijeva održavanje samog puta; kolovozne konstrukcije  podloge, krpljenje udarnih rupa, održavanje atmosferske kanalizacije, zatim, čišćenje nanosa, kamenja, zemlje, snijega, kao i održavanje bankina, košenjem šiblja i trava, te obelježavanje i održavanje horizntalne i vertikalne signalizacije .

Pored radne snage, putara, potrebno je obezbijediti odgovarajuće radne mašine; za rezanje asfalta, sa transport i nanos, za presovanje istog, te za horizontalno obeležavanje puta, ako i snjegočistač.

Kada je u pitanju održavanje lokalnih puteva, Društvo cijeni potrebnim da se pokrene akcija sadnje drvoreda pored prilaznih puteva, kako bi se ulepšao prilaz centru grada, i povećao broj stabala na području opštine. Svakako ovo zasada ostaje na nivou ideje, koja se može realizovati jedino u saradnji sa drugim organima opštine, i gradjanima.

V-3/2 Održavanje zelenih i drugih javnih površina

U javne zelene površine spadaju parkovi, travnjaci, zelenila duž saobraćajnica, drvoredi, žive ograde, zelene površine oko stambenih zgrada kao i zelene površine posebne namjene u krugu javnih ustanova, preduzeća, i drugih organizacija, sportskih i rekreacionih terena i dr.

U druge javne površine, prema čijoj čistoći će se voditi računa spadaju trotoari, parkinzi i ulice u centru grada, kao i prilazni putevi. Centar grada, trotoari i prilazni putevi, do Gimnazije, Pijace i  kompanije „Dauti“ i železničke stanice, i zelene javne površine će se redovno očistiti, a po nabavci posebne mašine i oprati. Do nabavke posebne mašine za tu namjenu, čišćenje, prikupljanja otpada i lišća, će se vršti ručno.

V-3/3 Održavanje groblja

Obzirom da Tuzi nemaju gradsku kapelu niti gradsko groblje, jer se one uredjuju u sklopu vjerskih, bratsveničkih i plemenskih zajednica, te oni vode brigu o njima, d.o.o. „Komunalno-Komunale“ će ubuduće da pritekne u pomoć prilikom održavanja istih. Tako će i sa radnom snagom i mašinama doprinjeti da grobla na području opštine Tuzi budu održavana košena i očišćena, kako one ne bi predstavljale izvor ljetnjih požara ili stvaranja divljih deponija, bacanjem plastičnih rekvistita i pokošenog šiblja.

Od održavanje groblja, za sada se ne planiraju prihodi, iako je potrebno ubuduće razmišljati u tom pravcu. Takodje se ne predvidjaju ni posebni troškovi, jer će poslove obaviti radnici koji budu angažovani na održavanju puteva i čistoći, tako da se trošak svodi na dohodak zaposlenih i gorivo za mašine.

Društvo će se u saradnji sa nadležnim sekretarijatima angažovati oko donošenja Odluke o grobljima, kako bi se ona i pravno uredila.

VI-3/4 Održavanje vodotoka

Društvo će u okviru ove djelatnosti održavati kanale pored saobraćajnica, sa akcentom na rijeku Rujelu, u dijelu prolaza kroz centar Tuzi, od „Dauti-a“ do starog mlina, to jest „od mosta do mosta“, zatim kod Krevenice, kroz Rranxqafe, Vuksanlekaj do zaseoka Koderbudan.

Održavanje kanala će se vršiti košenjem trava i šiblja na koritu riječice, te pročišćavanjem kanala, zatim i čišćenje propusta od smeća, rastinja i nanosa. U dijelu održavanja samog kanala Rujele, radiće se na iznalaženju rješenja za drenažu voda ispod mosta, koja ostaju nakon prestanka toka vode, čime se stvara jedna neuralgična ekološka tačka.

Uredjivanje izvora Krevenica, i prilaz ka istom, kao i uredjivanje privremenih izvora u podnožju Dečića, će biti uvršten u prioritne poslove, kada je riječ o vodotocima.

Takodje, Društvo, će u saradnji sa Sekrtarijatom za poljoprivredu, i drugim organima koji vode brigu o vodotocima, dati svoj doprinos u očuvanju rijeke Cijevne, u smislu stavljanja na raspolaganje mehanizacije i ljudstva radi održavanja čistoće na plažama rijeke, korita rijeke, kao i na prilaznim putevima.

Troškove za aktivnosti iz ovog Programa (V-3), gdje spadaju poslovi od javnog interesa, obezbijedjuje osnivača, i za 2020. godinu, planirano je da se u tu svrhu potroši suma od 100.000,00 eura. Ovaj iznos bi trebalo da pokrije lične dohotke zaposlenih, koji rade na ovim poslovima, zatim potrošni materijal, gorivo, oprema, asfalt i sl. Od te sume, samo za nabavku asfalta je predvidjeno 20.000,00 eura.